باوراجی ایران فرهنگ دانلود اتومبیل

باوراجی: ایران فرهنگ دانلود اتومبیل رانندگی شهروندخبرنگار شهروند خبرنگار شهروندخبرنگار

گت بلاگز اقتصادی از هر ۱۰ مهندس ۳ نفر صاحب شغل می‌شوند! ، «کار» و «جویندگان کار» در نقش لیلی و مجنون

بر اساس گزارشات منتشر شده، ۷۵ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی با معضل اشتغال و بیکاری، دست و پنجه نرم می‌کنند، چالشی که بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اقت

از هر ۱۰ مهندس ۳ نفر صاحب شغل می‌شوند! ، «کار» و «جویندگان کار» در نقش لیلی و مجنون

به گزارش خبرنگار اقتصاد و انرژی گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان، معضل مدرک گرایی، در طول سالیان گذشته، به دردی عمیق در نظام علمی، آموزشی کشور مبدل شده است است.
روزگاری، مدرک تحصیلی، گواهی بود بر تخصص، فن آموزی و دانش در کشور، ولی متأسفانه تحولات فرهنگی و اجتماعی و بعضی ذهنیات غلط، این مقوله را به ترازی جهت سنجش پرستیژ اجتماعی مُبَدَل کرد.

عبارات مهم : اشتغال

اگرچه از همان ابتدا بعضی کارشناسان، هشدارهای مورد نیاز را در این خصوص مطرح کردند، ولی آن چنان که باید اقدام عملیِ مورد نیاز جهت مرتفع ساختن این عارضه در دستور کار قرار نگرفت که نتیجه این پدیده نامیمون در بیکاریِ 75 درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی (بر اساس آمار و گزارشات منتشر شده) ظهور و بروز پیدا کرده است.
بیکاری سه نفر از هر چهار تن فارغ التحصیل نه یک مشکل، بلکه بحرانی جدی است که جهت کشور، جامعه و خانوارهای ایرانی هزینه ساز شده است است.
افق و دورنمای این وضعیت، زمانی دلواپس کننده تر می شود که از سوی بعضی مسئولان ذی ربط در نظام آموزش عالی کشور (محمد حسین امید،معاون وزیر علوم) این چنین عنوان می شود که هر ساله 30 هزار دانش آموخته مقطع دکترا به بیکاران کشور افزوده می شود.
امین یار احمدی، محقق و پژوهشگر اقتصادی در گفت وگو با خبرنگاراقتصاد و انرژی این خبر را به مَثابِهِ هشداری از سوی مسئولان ذی ربط به متقاضیان تحصیل در مقاطع تکمیلی قلمداد می کند ولی ثبت نامِ قریب به یک میلیون نفر از داوطلبین شرکت در کنکور ِتحصیلات تکمیلی،نشان می دهد این هشدارها و اخطارهای تلویحی،آن چنان که انتظار می رود ،نافذ و تأثیرگذار نیست.
وی افزود:به احتمال بسیار زیاد با فارغ التحصیلی تعداد قبول شدگان در کنکور، به ضریب و تکثر تعداد بیکاران کشور افزوده خواهد شد، لیکن همچنان شاهد بن بست ها و انسدادهایی جدی در مسیر کار و اشتغال هستیم و به عبارت دیگر، روزنه نوید بخشی در این خصوص احساس و مشاهده نمی شود که آن را به عنوان مُحَلِل و مرتفع کننده این معضل مد نظر قرا دهیم.
یار احمدی عنوان کرد: علی رغم بسیاری از کشورهای توسعه یافته، برخورداری از مدرک تحصیلی در ایران، نه تنها عنصری در جهت تقویت شانس اشتغال به شمار نمی رود بلکه بالعکس مدارک مذکور از احتمال اشتغال فارغ التحصیلان نیز می کاهد که البته بخشی از این معضل را باید در نگاه و رویکرد فارغ التحصیلان دانشگاهی جستجو کرد.
محقق و پژوهشگر اقتصادی گفت: متأسفانه نگاه پشت میز نشینی و مدیریتی در بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان و اقشار تحصیلکرده موج می زند و ظاهراً بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی، انتظار دارند بعد از اتمام دوران تحصیل در یک نهاد و مجموعه اداری، ایفای نقش کنند که این رویه و دید نه تنها برطرف معضل بیکاری را پیچیده تر ساخته، بلکه جهت گردش چرخ پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور نیز مانعی جدی به شمار می رود.
وی افزود: یکی از معضلات فعلی نظام اداری کشور، به میزان و تعداد کارمندان مازاد نهادها و دستگاه های اداری معطوف می شود که به عنوان نمونه، بسیاری از شهرداریهای کشور با آن دست و پنجه نرم می کنند.
یار احمدی گفت: اگرچه بخشی از این نارسایی و عارضه به نظاِم جذبِ ناکارآمد معطوف می شود ولی نباید به میزان تقاضای جامعه جهت ورود و فعالیت در دستگاه های اداری نیز بی توجه بود که به تبع،بر فشار و ضریب داوطلبان اشتغال در چنین مجموعه و اماکنی می افزاید.
محقق و پژوهشگر اقتصادی عنوان کرد: بخشی از این چالش و نارسایی را باید در نگاه ناصحیح فرهنگی جامعه جستجو کرد و تا زمانی که شاهد تغییرات جدی در نگرش اجتماعی و فرهنگی متقاضیان و جوینده کار و فارغ التحصیلان دانشگاهی نباشیم، غلبه براین معضل، راحت نخواهد بود.
نگاه مادی و پولی به مراکز دانشگاهی،کیفیتِ آموزش تحصیلی را تحت الشعاع قرار داده است
شهرام نَیِری، دانش آموخته رشته اقتصاد،در گفت و گو با خبرنگار اقتصاد و انرژی، با اشاره به نقش برجستهِ عیار و توانمندیِ علمی و تخصصی ، در اشتغالِ فارغُ التحصیلانِ دانشگاهی،گفت:یکی از نارسایی هایی که باعث شدت یافتن معضل بیکاریِ دانش آموختگان آموزشگاه ها و مراکز علمی عالیه شده است به ظهور و بروز و راه اندازی دانشگاه های پولی باز می گردد.
وی افزود: نفس راه اندازی دانشگاه های این چنینی،ابتدا به ساکن باید با نشانه عبور از سد مستحکم کنکور بنا گذاشته می شد ولی متأسفانه به موازات این موضوع،به تدریج انگیزه های پولی و مالی و نگاه به درآمدزایی از محل راه اندازی چنین دانشگاه هایی، کیفیت علمی و تخصصی مراکز مذکور را تحت الشعاع قرار داد.
دانش آموخته رشته اقتصاد گفت: استمرار این عارضه، به تدریج باعث شد، بخش قابل توجهی از فارغ التحصیلان دانشگاهی فاقد تخصص، مهارت ِعلمیِ کافی جهت نقش آفرینی در رشته تخصصی خویش باشند و به تبع در عرصه هایی که وقت های شغلی عرضه می شود، جذب دانش آموختگان فاقد تخصص و مهارت، محلی از اعراب نخواهد داشت و در صورت اشتغال این افراد نیز مجموعه های جذب کننده این افراد با پرسشها عدیده ای مواجه خواهند شد.
نَیِری گفت: البته انصاف حکم می کند که تمامی فارغ التحصیلان بدون کار دانشگاهی را در چنین قالبی تعریف نکنیم لیکن کم نیستند، کارشناسان و دانش آموختگانی که با وجود برخورداری از مهارت و تخصص کافی و کسب علم در مراکز دانشگاهی معتبر و ریشه دار،با این بحران (بیکاری) دست و پنجه نرم می کنند ولی به هر ترتیب، عامل مذکور (دانشگاههای پولی) در شدت یافتن بیماری و عارضه بیکاری فارغ التحصیلان بدون تأثیر نبوده و نخواهد بود.
آمایش آموزش عالی،در دستور کار قرار گیرد
احسان فروزش، دانش آموخته رشته مدیریت در گفت وگو با خبرنگار اقتصاد و انرژی با اشاره به لزومِ توجه به نیاز بازار کار،صنعت و حوزه های علمی، فرهنگی و هنری کشور به نیروی انسانی،گفت: متأسفانه در طول سالیان گذشته، به این امر خطیر توجه کافی و وافی نشد و بر اساس نیاز کشور،جذب دانشجو و خروجی آن که همان طیف فارغ التحصیلان مراکز علمی و آموزشی هست، محقق نشد.
وی افزود: جهت مقابله، مهار و کنترلِ بیکاریِ فارغ التحصیلان دانشگاهی باید متناسب با نیاز موجود، دانشجو پذیرفته شود و در صورت اشباع شدن ظرفیت ها و یا رشته های موجود در کشور، باید با اتخاذ تدابیر خاص از حجم پذیرش دانشجو به میزان قابل توجهی کاسته شود.
فروزش در خاتمه یادآور شد: لازمه حصول چنین امر خطیر، طراحی و اجرای آمایش آموزش عالی متناسب و به فراخور نیاز محلی، منطقه، استانی یا کشوری است و تا زمانیکه این دستور کار به عنوان اولویتی خاص مد نظر قرار نگیرد، امکان برطرف و حل و فصل معضل بیکاری در فارغ التحصیلان دانشگاهی، به نحوی شایسته مُیَسَر نخواهد شد.
انتهای پیام/

واژه های کلیدی: اشتغال | اقتصاد | بیکاری | اقتصاد | اقتصادی | اقتصادی | جویندگان کار | مدرک گرایی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog